Hazır Asfalt Fiyatı

Hazır Asfalt Fiyatı

Eylül 23, 2022 Kapalı Yazar: Hazır Asfalt

Hazır asfalt fiyatı ekonomik olması sebebiyle günümüzde çok kullanılıyor. Hazır Asfalt, kaliteli malzemelerle hazırlanan asfalt çeşitlerinin satışını gerçekleştiriyor.

Soğuk asfalt; özellikle düşük hava sıcaklıklarında dahi etkin sonuçlar ortaya çıkarıyor. Yol üzerindeki çukurlukların düzeltilmesinde etkili bir yöntemdir. Yol bozulmaları ve çukurluklarını düzeltmek amacıyla hazır asfaltın ısıtılmasına gerek duyulmaz. Pratik kullanımıyla dikkat çeken bir uygulama olduğu söylenebilir. Hem şehir içi hem de şehirlerarası yollarda çok rahat uygulanabilir. Ayrıca hava şartları uygun olmadığında ve sıcak asfaltla yol onarılamadığında başvurulan bir yöntemdir. Yollardaki deforme ve bozuklukların giderilmesinde kesin çözümler sunmaktadır. Hazır asfalt fiyatı ürün performans açısından değerlendirildiğinde çok uygundur.

Hazır Asfalt Nasıl Yapılır?

Soğuk asfalt; çakıl ve türevindeki taşlardan elde edilmekte. Yolların inşa edilmesinde önemli etkisi vardır. Hazır asfaltın hemen donma gibi bir özelliği vardır. Bu nedenle hızlıca dökülme işlemi diğer bir ifadeyle yol yapımı çalışmalarına başlanması gerekiyor. Hazır asfalt üretilirken nemden arındırılmakta. Nemden arındırılmadığı takdirde yapışkanlığını kaybeder. Buda yol tutuş özelliğinin kaybedilmesine sebep olur.

Hazır asfalt oluşturulurken, nem arındırma işlemi mutlaka yapılmakta. Aksi takdirde yol yapımında kullanılan asfalt belirli zaman sonrasında hem kabarır hem de çatlar. Yolun çatlamasıysa trafiğin sağlıklı akmasını engeller. Hazır asfaltın karışımında nemin karışımdan ayrılması için karışıma ısı verilmekte. Daha sonra nemde karışımdan alınır. Böylelikle hazır asfalt uygulaması yapılan yerin mukavemeti ve yapışkanlığı artırılma olmakta. Yol üzerine asfalt döküldüğünde yolun mukavemeti için ezici araçlar kullanılmakta. Ezici araçlarla asfalt ezilmekte. Hava şartları iyi olduğu takdirde hazır asfalt 1 saatte kurur. Böylelikle yolda 1 saatte kullanıma açılmakta.

Hazır Asfaltın Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Hazır asfalt fiyatı, uygulanan yolun metrekaresine göre hesaplanmakta. Torba asfalt uygulanan yolun metresi uzadıkça fiyatta artmakta. Ayrıca hazır asfaltın kalitesi de fiyata etki eder. Soğuk asfalt hazırlanırken içerisine koyulan malzemeler aynı şekilde fiyatı etkileyen diğer unsurlardır. Hazır asfalt uygulanırken fire verilmesi maliyeti artıran önemli unsurlardandır. Soğuk asfalt fiyatı;

  • İşçilik,
  • Nakliye maliyeti,
  • Asfalt tonajı miktarı,
  • Bitüm malzemesi,
  • 1 metrekareye düşen malzeme miktarına göre belirlenmekte.

Soğuk Asfalt Güncel Fiyatı

Hazır asfalt hesaplama belirlenmesinde nakliye mesafesinin önemi çok büyüktür. Hazır asfalt plentiyle uygulamanın gerçekleşeceği otoyolun arasındaki nakliye mesafesi fiyatı direkt etkiler. Eğer hazır asfalt plenti ile uygulama yapılan yol arasındaki nakliye mesafesi azsa fiyatta düşük olmakta. Nakliye mesafesi arttıkça fiyatta artma olur. Hazır asfalt tonajı miktarı da maliyete etki eder. Hazır asfalt tonajının artmasıyla fiyatta artış görülmeye başlar. Yalnız hazır asfalt maliyeti hesaplarken sabit giderlerde içerisinde yer alır. Bundan dolayı hazır asfalt tonajının artmasıyla ton fiyatı da azaltmaya başlar. Her şeyden önce hazır asfaltın ana maddesi bitümdür. Bitüm, hazır asfalt fiyatı belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Sonuç olarak hazır asfalt fiyatına güncel olarak öğrenmek istiyorsanız iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.