Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı

Kasım 29, 2022 Kapalı Yazar: Hazır Asfalt

Soğuk asfaltı diğer asfalt çeşitlerinden ayıran temel faktörlerden biri uygulamasıdır. Sıcak asfalt eritildikten sonra uygulanan bir seçenektir ancak soğuk asfalt soğuk bir şekilde kullanılmaktadır. Bu noktada ki temel fark ısı ile alakalıdır. Bir diğer farklılık ise hazır asfalt seçeneğinin yol onarımı için kullanılırken sıcak asfaltın böyle bir özelliği olmayışıdır. Soğuk asfalt sıcak asfalt farkı bariz bir şekilde görülmektedir.

Asfalt Nedir?

Asfalt; otoyollarda araçların geçmiş olduğu hemen hemen her alanda kullanılabilmektedir. Bu malzeme petrol yan ürünüdür ve kaliteli bir yol yapım malzemesidir. Asfalt plentinin doğru çalışmasıyla elde edilen bir malzemedir. Asfalt oldukça dayanıklıdır, akmaz özelliği vardır ve pek çok katı forma girebilmektedir. Günümüzde pek çok alanda kullanılmakta olan asfaltın genel olarak bilinen kullanım alanı yollardır. Asfalt kaliteli bir yol yapım işleminin vazgeçilmez malzemesidir. Yollarda konfor ve güvenliği artıran bir malzemedir. Fakat yolun özelliği ve asfalt döşeme işlemi konusunda bazı farklılıklar vardır. Asfalt bu noktada 2 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar soğuk asfalt ve sıcak asfalttır. Sıcak asfalt soğuk asfalt farkı inceleyelim.

Soğuk asfalt; deformasyon ve bozulma gibi durumlarda hasara uğrayan bitüm kısımları desteklemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu asfalt çeşidi sıcak asfalt kullanımının zorlayıcı olduğu zamanlarda çok daha düşük maliyetler ve kolay kullanım özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Ufak yamalar, onarım işlemleri ve geçici düzeltmeler için ekonomik bir seçenektir.

Sıcak asfalt ise, 145 ila 160 derece sıcaklığında kurutulmaktadır. İçeriğinde kullanılan karışım miktarı ise yaklaşık olarak %95 agrega ve %5 bitüm şeklindedir. Sıcak karışım asfalt öncelikli olarak ısıtılmaktadır ve 300 derecenin üzerine gelince dökülmektedir. Sabit ve mobil asfalt plantlerinde elde edilen bir asfalt çeşididir. Sıcak asfalt yola dökülme işleminin öncesinde ısıtıldığından dolayı viskozitesi azalmaktadır. Asfalt yola dökülmeden ısıtıldığı için de viskozitesi azalmış olur. Sıvıların viskozitesi azaldıkça aynı oranla akış hızları da artmaktadır.

Bu kapsamda sıcak asfalt sert hava koşullarına karşın oldukça dayanıklı bil malzemedir. Su baskını, fırtınaya karşın sıcak asfaltın ısı emilimi; buz ve karları diğer kaplama malzemelerine kıyasla daha hızlı erimesini sağlamaktadır. Sıcak asfalt çabucak soğuma özelliği sayesinde yolları kolaylıkla açabilmektedir. Sıcak karışım asfalt en iyi kaplama çeşididir. Dolayısıyla otoyollar gibi yüksek trafikli yollarda kullanılmaktadır. Soğuk asfalt ise normal araç trafiği için dahi yeterince güçlü bir malzeme değildir. Soğuk karışım asfalt onarılması gereken kısımları doldurmak için kullanılan bir malzemedir.