İstanbul Çuval Asfalt

İstanbul Çuval Asfalt

Kasım 5, 2023 Kapalı Yazar: Hazır Asfalt

İstanbul çuval asfalt kapsamında yol inşaatı, garaj onarımları ya da asfalt projeleri söz konusu olduğunda “soğuk asfalt” ve “sıcak asfalt” terimleriyle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu iki malzeme benzer bir amaç taşımaktadır. Ancak İstanbul çuval asfalt, yani İstanbul soğuk asfalt ve sıcak asfaltın bileşimleri, uygulama ve performansları konusunda önemli farklar bulunmaktadır.

İstanbul Çuval Asfalt (İstanbul Soğuk Asfalt) ve Sıcak Asfaltın Farkları Nelerdir?

  • Bileşim

a) Soğuk Asfalt: Soğuk asfalt hazır olarak çuvaldan gelen bir asfalt ürünüdür. Genellikle soğuk karışım asfalt olarak adlandırılmaktadır. Bileşimi genellikle küçük agrega parçacıklarının, asfalt emülsiyonunun ve suyun bir karışımını kapsamaktadır. Soğuk asfalt ısıtma donanımına ihtiyaç duyulmadan kullanılabilmesi için düşük sıcaklıklarda şekilsiz kalmak üzere tasarlanmaktadır.

b) Sıcak Asfalt: Sıcak asfalt çakıl, kum ve kırma taş gibi agregaların ve sıvı asfalt bağlayıcısının yüksek sıcaklıklara ısıtılmasıyla oluşturulan bir karışımdır. Isıtılan karışım daha sonra inşaat yerine taşınmaktadır. Ardından halen sıcak ve şekil verilebilirken uygulanmaktadır.

  • Uygulama Süreci

a) Soğuk Asfalt: İstanbul çuval asfalt ısıtma donanımına ihtiyaç duyulmadan uygulanabilmesi için tasarlanmaktadır. Bu faktör çukurları onarma, çatlakları doldurma ya da asfaltın küçük alanlarını yamalama gibi küçük ölçekli kendi kendinize yapabileceğiniz projeler için uygun bir seçenektir. Uygulama hasarlı bölgeyi soğuk asfalt karışımı ile doldurma, sıkıştırma ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmayla ilgilidir.

b) Sıcak Asfalt: Sıcak asfalt ise ısıtma donanımını kullanmayı gerektiren özel bir donanım gerektirmektedir. Bu yöntem genellikle yollar, otoyollar ya da otoparklar gibi daha büyük kaplama projelerinde kullanılmaktadır. Sıcak asfalt katmanlar halinde uygulanmaktadır. Ayrıca istenen yoğunluğa ve pürüzsüzlüğe ulaşmak için halen sıcakken sıkıştırılmalıdır.

  • Dayanıklılık

a) Soğuk Asfalt: Soğuk asfalt genellikle sıcak asfalta kıyasla daha az dayanıklıdır. Ayrıca daha kısa bir ömre sahiptir. Sert hava koşullarında ya da yoğun trafikte daha hızlı bozulma eğiliminde olmaktadır. Bu nedenle geçici tamirler ya da hızlı onarımlar için uygundur.

b) Sıcak Asfalt: Sıcak asfalt üstün dayanıklılığı ve uzun ömrü ile bilinmektedir. Ağır trafik, aşırı hava koşulları ya da diğer çevresel etkenlere karşı dayanmaktadır. Bu nedenle İstanbul çuval asfalt malzemesine kıyasla kalıcı yol inşaatı ya da yüksek trafikli alanlar için tercih edilen bir seçenektir.