Hazır Soğuk Asfalt

Hazır Soğuk Asfalt

Kasım 29, 2022 Kapalı Yazar: Hazır Asfalt

Hazır soğuk asfalt; asfalt emülsiyonu, mineral filler, su karışımı ve ince agrega aracılığıyla elde edilmektedir. Düzeltici ve koruyucu onarım işlemlerinde kullanılan harç tipi kaplamadır. Soğuk havalı günlerde yumuşak şekilde kalan bir asfalt çeşididir. Böylelikle suyu itmek için yardımcı olmaktadır. Malzemenin maliyeti ise sıcak asfalt ve diğer uygulamalarla kıyaslandığı zaman oldukça düşüktür.

Hazır Soğuk Asfalt Özellikleri

Son yıllarda soğuk bir şekilde kullanılabilen ve onarım amacı olan malzemeler asfaltlardır. Bu malzemeler işlenebilirlik süresini artıran katkı malzemelerinin ilavesi ile üretilmektedir. Söz konusu olan katkı maddesi bu karışımın soğumamasına karşın işlenebilirlik düzeyini 2 ila 6 ay aralığında devam ettirebilmektedir.

Soğuk karışım asfalt uygulamaları yol kaplamalarında yer alan çukurları, izleri, çatlaklıkları ve yarıkları onarma noktasında kullanılmaktadır. Bu işlem sıcak asfalt ile yapılamamaktadır.

Hazır soğuk asfalt; araçlar, uçaklar ve diğer ulaşım araçları için yol tutuşunu olumlu bir şekilde etkilemektedir. Dolayısıyla güvenlik ve konfor açısından oldukça önemli bir malzemedir.

Soğuk asfalt yolu zorlu hava koşullarına karşı korumaktadır ve böylelikle kaplamanın ömrünü geniş bir zaman aralığında uzatmaktadır.

Hazır asfaltın aşınma süresi oldukça uzun sürmektedir.

Soğuk asfalt sıcak asfalt gibi sıcak bir yapıda olmadığından dolayı uygulanma ve hazırlanma aşamaları kolaydır.

Bu asfalt çeşidi ile zaman tasarrufu sağlanmaktadır. Bu yüzden onarım işlemlerinde sık sık tercih edilen bir malzemedir.

Soğuk asfaltın hazırlanma ve uygulanma aşamaları oldukça ekonomik olmaktadır.

Hazır Soğuk Asfalt Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Hazır soğuk asfalt fiyatları pek çok etkene bağlı olacak şekilde belirlenmektedir. Soğuk asfalt fiyatlarını etkileyen etkenler ile ilgili detaylar şu şekilde sıralanabilir:

Hazır asfalt işlemi fiyatları onarım yerinin uzunluğu yükseldikçe artmaktadır.

Soğuk asfaltın kalite durumu fiyatını etkileyen etkenler arasında yer almaktadır.

Hazır asfaltın nakliye ile taşınacak olan mesafesi maliyetini etkilemektedir.

Asfalt tonajı miktarı arttıkça soğuk asfalt fiyatı da artmaktadır.

Bitüm malzemesi soğuk asfalt fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Fiyatlar yapılan işçilik ve soğuk asfalt kaplama işlemi için çalışacak olan işçilerin sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Maliyetler 1 metrekareye düşecek olan malzemeye göre değişkenlik göstermektedir.