Hazır Asfalt Yama Malzemesi

Hazır Asfalt Yama Malzemesi

Kasım 29, 2022 Kapalı Yazar: Hazır Asfalt

Hazır asfalt yama malzemesi kapsamında soğuk asfalt kullanımının en önemli ayrıcalığı kolay kullanıma sahip olmasıdır. Soğuk asfalt günümüzde sıklıkla tercih edilen ve kullanım oranı günden güne artan bir malzemedir. Hazır asfalt tercihinin günden güne artmasındaki en önemli nokta ise soğuk asfaltın sıcak asfalta oranla daha kullanışlı olmasıdır.

Hazır Asfalt Yaması Nasıl Yapılır?

Sıcak asfaltla yapılan yollar zaman zaman hasar gören ya da yol düzenleme çalışmaları esnasında bilinçli olarak kazılması gereken alanlardır. Bu düzeltme çalışmaları asfaltın daha iyi bir şekilde yapılması içi gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda asfaltın daha sağlıklı ve kaliteli bir yapıda olması için öncelikli olarak kazı ve düzeltme işlemi alanları belirlenmektedir. Alan belirleme işleminin ardından dikkatli olunması gereken nokta ise doğru bir hazır asfalt yama malzemesi kullanmaktır. Bu noktada kullanılması gereken malzeme ise soğuk asfalttır. Soğuk asfalt sıcak asfalta kıyasla daha az ekipman gerektiren bir malzemedir. Bunun yanı sıra hazır asfalt aracılığıyla daha iyi ve pratik sonuçlar sağlanmaktadır.

Hazır Asfalt Yama Malzemesi Özellikleri

Hazır asfalt yaması özellikleri kapsamında soğuk asfaltın pek çok özelliği bulunmaktadır. Soğuk asfaltın özellikleri şu şekildedir:

Soğuk bir uygulaması vardır ve bu sayede kullanım rahatlığı sağlamaktadır.

Islak, kuru, sıcak, soğuk demeden her türlü koşulda asfalt yama yapımı işleminde imkân tanımaktadır.

Çevre dostu bir malzemedir. Çevreye ve havaya zarar vermemektedir.

Uygulaması oldukça kolaydır.

Orijinal ambalajında açılmadığı takdirde minimum 1 yıl süreyle özelliklerini kaybetmeden depolanabilmektedir.

Oldukça ekonomik bir seçenektir.

Hazır Asfalt Yama Malzemesi Uygulaması

Hazır asfalt yaması onarım işlemi bölgesinin kenarları mümkün mertebede dik olacak şekilde düzeltilmesi gerekmektedir. Ardından bölgedeki gevşek malzemenin, tozun, buzun veya fazlalık olan suyun sert bir fırça ya da süpürge yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise soğuk asfalt çukura boşaltılmalı ve kürek veya tırmık yardımıyla yayılmalıdır. Yüzey sıkıştırılma payı da hesaba katılarak hafif bir bombeli şeklinde ayarlanmalıdır. Soğuk asfalt daha sonrasında kompaktör, el tokmağı ya da silindir aracılılığıyla sıkıştırılmalıdır. Tüm bu işlemlerin sonunda onarım işlemi alanı trafiğe açık hale gelmektedir.