Hazır Asfalt Uygulaması

Hazır Asfalt Uygulaması

Kasım 29, 2022 Kapalı Yazar: Hazır Asfalt

Hazır asfalt uygulaması günümüzde oldukça önemli bir onarım işlemi olarak bilinmektedir. Bu kapsamda hazır asfaltın ideal ve uygun bir şekilde uygulanması büyük bir önem teşkil etmektedir. Bunun sebebi yolun kaliteli bir şekilde onarılacak olmasının güvenliği de olumlu bir şekilde etkileyecek olmasıdır. Soğuk asfalt insan güvenliğini ve yaşam kalitesini arttıran bir malzemedir.

Hazır Asfalt Nasıl Uygulanır?

Hazır asfalt nasıl uygulanır sorusu kapsamında soğuk asfalt onarımının sıcak asfaltla olan en önemli farkının kullanım kolaylığı olmasıdır. Bunun yanı sıra beton ve asfalt yüzeylerinde oluşan çukurların ve bozulmaların onarım işleminde ısıtma ve sıkıştırmaya gerek kalmadan kullanılan katkılı soğuk asfalt çeşididir. Bunların yanı sıra çevre dostu bir malzemedir ve havaya zarar vermemektedir. Bu kapsamda soğuk asfalt kullanımı diğer onarım alternatiflerine göre daha ideal olmaktadır. Soğuk asfalt uygulama detayları şu şekildedir:

Onarım işlemi gerçekleştirilecek alanın öncelikli olarak süpürülmesi gerekmektedir. Süpürme esnasında toprak, toz, su ve serbest malzemeler temizlenmektedir. Bu aşama oldukça önemlidir.

Onarım işlemi alanı temizleme işleminin ardından kazılmaktadır. Ardından çukur tabanın kenarlarına hazır asfalt ile verilen yapıştırıcı rulo ya da fırça aracılığıyla sürülmektedir.

Ardından kazılan çukura malzeme dökülmekte ve kürek yardımıyla hasarlı alana yayılarak hafif tümsek şeklini alması sağlanmaktadır. Bu işlemden sonra ise soğuk asfaltın üzerine kürek gibi aletlerin yardımıyla vurularak asfalt düzeltilmektedir.

Sonrasında ise kompaktör, el tokmağı ya da silindir aracılığıyla hazır asfaltın sıkıştırılması sağlanmaktadır. Sıkıştırma işlemi otomobil gibi ağır araçlarla asfaltın üzerinden geçilerek de yapılabilmektedir.

Hazır Asfalt Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Hazır asfalt uygulaması kullanmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Soğuk asfalt onarım işleminde onarım alanının beklenmedik hava koşullarına karşı korunmasını ve dayanıklı yüzey elde edilmesini sağlamaktadır. Hazır asfaltın maliyeti oldukça düşüktür ve bunun yanı sıra pratik bir çözümdür. Soğuk asfalt kaplamasında havanın ve suyun geçirgenlik oranı büyük oranda ortadan kalktığı için yol tutuşu artmaktadır. Bu malzeme çevre düzenlemesi kapsamında kaliteli ve estetik bir görüntü sağlamaktadır. Hazır asfalt temin etmek için yetkili soğuk asfalt firmalarıyla iletişime geçilmesi gerekmektedir.