Düzce Soğuk Asfalt

Düzce Soğuk Asfalt

Kasım 22, 2022 Kapalı Yazar: Hazır Asfalt

Düzce soğuk asfalt; asfalt ve beton yüzeylerinde oluşan küçük bozulma ve çukurların tamiri için kullanılmaktadır. Soğuk asfalt ısıtma gereksinim olmadan işlenebilen bir asfalt çeşididir. Hazır asfaltın serilme işlemi pratik ve çabuk olduğundan herkes tarafından kolay bir şekilde uygulanabilmekte. Asfalt araçların geçtiği alanlarda kullanılan yüksek kalitede yol yapım malzemesi olarak bilinmekte. Soğuk asfalt asfalt çeşitleri arasında yer almaktadır.

Düzce Soğuk Asfalt Özellikleri

Asfalt çeşitleri arasında bulunan soğuk asfalt özellikleri nelerdir sorusu ele alındığında Düzce soğuk asfalt özellikleri şu şekilde sıralanabilmekte:

Soğuk şekilde uygulanmasından ötürü daha az emek ister.

Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir asfalt çeşididir.

Yapısına uygun şekilde tasarlanmış bir çuvalın içinde muhafaza edilmektedir.

Küçük çaptaki alanlarda kullanılmaktadır.

Kaliteli ve ekonomik bir seçenektir.

Uygulanan alan sağlam ve sabit şekilde kalır.

Soğuk Asfalt Nasıl Uygulanır?

Hazır asfalt nasıl uygulanır sorusuna yanıt olarak; soğuk asfalt uygulamasında tamir edilen alan yeterli bir seviyede kazılmakta. Kazılan çukurun kenar kısımları dik bir şekilde kesilmekte ve temizlenmektedir. Bu işlemin ardından soğuk asfalt çukura yeterli miktarda doldurulmakta ve hafif tümsek şekli verilmektedir. Düzce soğuk asfalt işlemleri uygulama yapılacak alanların yapısına göre kürek, el tokmağı, kompaktör ya da silindir ile sıkıştırılabilir. Hazır asfalt araç trafiği için yeterli miktarda güçlü olmadığından seyrek ve orta trafikli yollarda yama şeklinde kullanılmaktadır. Soğuk asfalt, hava koşullarının uygun olmadığı zamanlarda geçici düzeltmeler yapmak için oldukça elverişli bir malzemedir. Hazır asfalt uygulamaları için Düzcesoğuk asfalt firmaları aracılığıyla soğuk asfalt temin edebilirsiniz.

Soğuk Asfalt Sıcak Asfalt Farkı Nedir?

Asfalt yolların yapım aşamasında kullanılan güçlü bir malzeme olarak bilinmektedir. Ancak her asfalt aynı özellikleri taşımamakta ve kullanım amaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Asfalt kaplama işlemi 2 farklı seçenekten oluşur. Bu seçenekler sıcak asfalt ve soğuk asfalt seçenekleridir. Sıcak asfalt; çakıl, agrega ve kum uygulanmasından önce ısıtılan bir karışımdır.

Sıcak asfalt uygulanacağı alana serilmeden önce üretim tesisinde 150 ila 180 dereceye kadar ısıtılmakta ve bu şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra hazır asfalt hava koşullarına karşı dayanıklı bir asfalt türüdür. Hızlı bir şekilde soğuma özelliği taşımakta ve yolu kapatma süresini minimuma indirmektedir. Soğuk asfalt ile sıcak asfalt karşılaştırılacak olursa sıcak asfalt uygulanan bölgeler daha dayanıklı olmaktadır.

Sıcak asfalt esnek bir maddedir ve otoparklar, araba yolları gibi büyük projeler için kullanılmaktadır. Soğuk asfalt sıcak asfalt kadar güçlü değildir. Küçük onarım ve yamalarda hasarın büyümemesi için işlevsel bir üründür. Uygun maliyeti olan soğuk asfalt geçici işlemler için mükemmel bir çözümdür.